Advento projektas Balelių UDC

      Lietuviai, žvilgčiodami į Vakarus, pamažu ima pamiršti senąsias tradicijas ir kurti naujas. Šiuo metu "advento" sąvoką išstūmė šūkiai- "kalėdinės nuolaidos",  „x parduotuvė - kalėdinių dovanų sostinė‘.... ir t.t. Prekybos centrai ima puoštis eglutėmis, žaisliukais, iš karto po Vėlinių, o  didieji miestai kalėdines eglutes papuošia ir įžiebia jau beveik lapkričio mėnesio pabaigoje, todėl  Kalėdų laukimas prasideda dvigubai anksčiau.. Per tokį pailgintą Kalėdų laukimo laiką visi papuošimai   spėja nusibosti, praranda šventiškumą, ir šventei atėjus, pritrūkstam įspūdžio, staigmenos... Visiems aišku, kad atėjo šventė, bet nuotaika - kasdieniška. Ir viskas per tą skubėjimą... O mūsų seneliai mokėjo pasidaryti šventę, išlaikyti Kalėdinę paslaptį...
      Todėl  Balelių universaliame daugiafunkciame centre gruodžio 15-22 dienomis ikimokyklinio ugdymo grupė vykdė  projektą „Advento savaitėlė“. Šiuo projektu norėjome priminti Advento laikotarpio prasmę, ugdyti  dalyvaujančiųjų projekte nusiteikimą pasiruošti šventėms, skatinome gebėjimą ir norą suteikti aplinkiniams džiaugsmo, siekėme tvirtesnių tarpusavio (tėvelių – vaikų-darbuotojų-bendruomenės) bendradarbiavimo ryšių pasitelkiant kūrybinės, meninės veiklos būdus, ugdantis kultūrinę, socialinę, pažintinę ir kūrybinę kompetencijas. Projektu skatinome vaikus, suaugusiuosius tiesiog pabūti kartu- padovanoti  šiek tiek savo brangaus laiko ir pabūti tėvams su vaikais, su įstaigos darbuotojais, bendruomenės nariais, su knyga, gražiu eilėraščiu, giesme, vienam su kitu- pasikalbėti, pasigaminti rankdarbį, paklausyti atsiminimų, padainuoti, nusišypsoti ir pasidžiaugti gražia artėjančia šventų Kalėdų  švente...
      „Advento savaitėlės“ renginiai prasidėjo Kalėdinių, Naujametinių atvirukų parodos atidarymu. Šią parodą parengė ir eksponatus paruošė kultūros darbuotoja D. Gudzevičienė. Parodoje eksponuojami įvairūs sveikinimo atvirukai, atnešti Balelių kaimo gyventojų, įstaigos darbuotojų. Seniausias  parodos atvirukas- 1916 metų.   Ne vienas pavartęs, apžiūrėjęs atvirukus prisiminė mokyklinius metus ir anuomet madingą moksleivių pramogą- sveikinimo laiškelių  „Iki Kūčių nekišk nagučių“ siuntimą draugams, mokytojams.
      Gruodžio 15- 16 dienomis   įstaigos aktų salėje vyko pamokėlės, kuriose susirinkusieji gaminosi angelus- iš popieriaus, iš buitinių atliekų; dūdeles, švilpynes iš augalų; birzgynes iš sagų; grojimo instrumentus iš šukų ir popieriaus. Vaikams tai buvo nematyti ir nuostabą keliantys dalykai, kaip iš paprastų daiktų galima pasigaminti žaislų, žaidimo priemonių, instrumentų...  Ikimokyklinukai  įstaigos fojė savo pasigamintais angeliukais papuošė Angelų eglutę, linkėdami visiems ramybės, kad angelai saugotų nuo visokio blogio ir nesėkmių...
      Gruodžio 17 dieną vyko rytmetis „Mažųjų snaigės Knygų Kalėdoms“ bibliotekoje su viešniomis iš Ukmergės V. Šlaito bibliotekos vaikų literatūros skyriaus. Ikimokyklinukų bibliotekoje laukė bibliotekininkė I. Petkuvienė, Mamulė Mū ir jos draugė Varna su kalėdine pasaka, su užduotimis, žiemine mankšta, pokštais, siurprizais ir vaišėmis... Ikimokyklinės grupės vaikai dekoravo žiemines pirštines bei kojines, karpė ir dailino  snaiges ir jomis papuošė bibliotekos eglutę.
      Gruodžio 18 dieną  įstaigos muziejuje vyko Adventinė popietė su Balelių kaimo garbaus amžiaus moterimis, anot ikimokyklinukų – „močiutėmis“. Kultūros darbuotoja parengė popietės scenarijų, ikimokyklinės grupės auklėtoja V. Kavaliauskienė pateikė kalėdinių burtų pavyzdžių. Popietės metu moterys demonstravo, kokius darbus ankščiau dirbdavo kaime - siuvinėjo, mezgė, verpė... Kartu su vaikais lukšteno pupeles, gliaudė riešutus, ardė mezginį, suko siūlus, gamino eglutės žaisliukus. Muziejaus neįprasta aplinka, senoviniai daiktai, padengtas  balta staltiese stalas su advento vainiku ir žvakėmis, vaikų giesmė, senolių tautiniai drabužiai ir už širdies griebianti daina jautresniam popietės dalyviui net išspaudė ašarą... Taip gražu buvo - šviesu, ramu, senoviška... Po popietės vaikai „močiutes“ pasikvietė į ikimokyklinio ugdymo grupę. Aprodė patalpas, žaislus ir priemones, savo darbelius. Viešnios gyrė ir grupę, ir vaikus : „Kad mes būtume tiek visko mažos turėję...“
      Gruodžio 19 dieną ikimokyklinukai vyko į Ukmergės kultūros centre vykusį spektaklį ir susitikimą su Kalėdų Seneliu „Žiemos pasaka“. Labai dėkojame Taujėnų gimnazijai, mūsų socialiniams partneriams, už suteiktą mokyklinį autobusiuką ir pavėžėjimą iki Ukmergės. Vaikai stebėjo nuostabią pasaką, žaidė, šoko kartu su kitais vaikais ir Kalėdų Seneliu, buvo pamaloninti dovanėle.
      Baigiamasis projekto renginys  Kalėdinės Eglutės įžiebimo šventė vyko gruodžio 22 dieną. Ikimokyklinės grupės vaikai kartu su auklėtojomis ir muzikos vadove N. Januliene parengė šventinę programą- dainavo, šoko, deklamavo eilėraščius, sakė susirinkusiems šventinius linkėjimus, įteikė namiškiams  pačių pagamintus sveikinimo atvirukus. Centro direktorė R. Liubomirskienė įžiebė eglutę ir palinkėjo visiems gražių, šviesių, prasmingų švenčių ir didžiausio turto- sveikatos.
      Džiugu, kad po „Adventinės savaitėlės“ renginių teko išgirsti padėkų, kad pakvietėme į renginius kaimo gyventojus, tėvelius taip parodydami dėmesį, rūpestį, pagarbą, praskaidrindami niūrias švenčių laukimo dienas. Ikimokyklinės grupės vaikai patyrė daug įspūdžių, džiugių emocijų, pasirodė, ką mokantys, praplėtė savo žinias apie Adventą, ugdėsi kūrybinius, darbo grupelėse ir bendradarbiavimo  gebėjimus, pagarbą liaudies papročiams ir tradicijoms.
      Šventų Kalėdų laukimas – gerumo metas, kai norisi arčiau prisiglausti prie draugų, namiškių, giminių. Būti geresniems vienas kitam, dažniau nusišypsoti.  Gerumas – viena tų vertybių, be kurių sužvarbtų širdis, o visos šventės prarastų savo prasmę. Tikimės, kad visa tai pavyko įgyvendinti „Adventinės savaitėlės“ projekto metu.

Ikimokyklinės grupės auklėtoja V. Kavaliauskienė


Balelių UDC organizuojami renginiai

      Balelių UDC turi savo socialinius partnerius: Ukmergės r. Taujėnų gimnazija, Ukmergės rajono Vlado Šlaito viešoji biblioteka, Ukmergės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras, Labdaros ir paramos fondas "Maisto bankas", Ukmergės jaunimo laisvalaikio centras. Šie partneriai prisideda prie Balelių UDC vykdomų veiklų.
      2014 metų pavasarį ikimokyklinės grupės vaikų tėvelių iniciatyva mūsų įstaigoje lankėsi ir su vaikais bendravo Ukmergės rajono policijos bendruomenės pareigūnė Ingrida Juzėnienė. Pareigūnė atvyko kartu su Taujėnų sen. įgaliotiniu ir savanore. Sužinojusi, kad vaikai pamatę policijos pareigūną dažniausiai išsigąsta ir puola slėptis, I. Juzėnienė vaikučiams papasakojo apie nelengvą policininkų darbą. Vaikai susidomėję klausėsi, kad policininkai ne tik baudžia, bet ir stengiasi užkirsti kelią įvairioms nelaimėms, pamoko, padeda ir jei gyvenime elgiesi teisingai ir pagal įstatymus, pareigūnų tikrai neverta bijoti. Bendruomenės pareigūnė papasakojo apie policininkų padėjėją ir vaikų draugą šunelį Amsį, perdavė vaikams spalvinimo knygeles apie saugų elgesį gatvėje.
      Ikimokyklinukai žiūrėjo ir aptarė mokomuosius animacinius filmukus, kurių herojus Amsis vaikams suprantama kalba ir vaizdžiais piešinėliais padėjo įsidėmėti pagrindinius saugaus eismo principus ir saugų elgesį su nepažįstamais žmonėmis, apie tai , kur kreiptis, kai ištinka nelaimė. Net ir darželinukai jau žino apie atšvaitų svarbą, kad būtina segtis saugos diržus, eiti per pėsčiųjų perėją arba degant žaliai šviesoforo šviesai. Taip pat buvo patariama, kaip elgtis pastebėjus vagystę, kaip išvengti nedorų žmonių pinklių... Vaikams patiko, kad Amsis blogai besielgiančius vaikus sugėdino ir ragino neskriausti silpnesnių bei nevagiliauti.
      Atsisveikindami vaikai paspaudė pareigūnei ranką ir pažadėjo elgtis saugiai, apgalvotai ir daugiau policininkų nebebijoti ir sulaukė pareigūnės pažado, kad gal kitą kartą į ikimokyklinę grupę atvyks ir pats Amsis...
      2014 m. lapkričio 20 d. Balelių UDC lankėsi Ukmergės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro specialistė S. Markevičienė. Ji susitiko su ikimokyklinės grupės vaikučiais ir kaimo gyventojais.
      Ikimokyklinukams specialistė vaizdžiai priminė asmens higienos ir dantukų priežiūros taisykles. Vaikai pasakojo, atsakinėjo į klausimus, drąsiai reiškė savo nuomonę.
      Suaugusieji išklausė parengtą medžiagą, gavo informacijos apie širdies ir kraujagyslių ligas, pirmines prevencines priemones, mitybos įtaką širdies ir kraujagyslių veiklai. Specialistė atsakė į susirinkusiųjų klausimus, diskutavo aktualiomis širdies sveikatos temomis.
      Ukmergės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, Balelių UDC yra pravedęs ne vieną renginį. Balelių kaimo gyventojams, ikimokyklinio ugdymo grupės vaikams. Tuo galima tik pasidžiaugti, kad kiekvieną kartą gyventojai parodo susidomėjimą savo sveikata, ateina ne tik tie patys, bet ir prisijungia naujų gyventojų.
Ikimokyklinio ugdymo grupės auklėtoja Vilma Kavaliauskienė

Dalyvavimas aplinkosauginiuose projektuose „Mes rūšiuojam“, „Kamštelių vajus“

      Jau antrus metus Balelių UDC ikimokyklinio ugdymo grupė,  darbuotojų kolektyvas ir kaimo bendruomenė dalyvauja unikaliame  aplinkosauginiame projekte „Mes rūšiuojam“, kuriuo siekiama  mokyti švietimo įstaigų auklėtinius, jų artimuosius, bendruomenes rūšiuoti elektros ir elektroninės įrangos, nešiojamų baterijų ir akumuliatorių atliekas.
      2013-2014 mokslo metais 1400 Lietuvos švietimo įstaigų aktyviai dalyvavo projekte ir suvienijo jėgas rūšiuojant elektros ir elektroninės įrangos, buitinės technikos bei nešiojamų baterijų ir akumuliatorių atliekas. Šis gausus projekto dalyvių būrys nuo projekto pradžios jau surinko  550 000 kg elektronikos ir 19 000 kg baterijų atliekų, kurias išmainė į prizus už daugiau kaip 250 000 Lt!
      2014 metų pavasarį pridavėme surinktas panaudotas baterijas,  mobiliųjų telefonų baterijas, senos sugedusios elektrinės buitinės technikos- mikrobangų krosnelių, virdulių ir t.t. Už surinktus taškus išsirinkome pasakų knygą ikimokyklinukams.
      Dėkojame visiems prisidėjusiems prie akcijos ir kviečiame aktyviai dalyvauti akcijoje „Mes rūšiuojam“. Balelių UDC fojė yra padėtas kibirėlis galvaniniams elementams rinkti. Jei turite  nebetinkamų naudojimui galvaninių elementų, nemeskite jų į buitinių atliekų konteinerius, o atneškite ir įmeskite čia. Artimiausiu metu bus informuota apie atliekų surinkimo grafiką mūsų seniūnijoje savivaldybėje. Tada galėsite atnešti nebenaudojamą buitinę techniką, elektroninius prietaisus ir t.t.
      Už išrūšiuotas ir priduotas atliekas mes gausime taškus (0,3 litų vertės taškų suma už surinktą elektronikos atliekų kilogramą ir 2 litų vertės taškų suma už surinktą baterijų atliekų kilogramą.), kuriuos iškeisime į įvairias prekes ar paslaugas (kino bilietus, ekskursijas, keliones, karines pramogas gamtoje, sporto prekes ir t.t.). Aktyviai rūšiuodami, švietimo įstaigų mokiniai ir darbuotojai papildomai laimės vertingus prizus, o konkurso dalyviai turės galimybę laimėti originalius, specialiai 2014 metų pasaulio vyrų pasaulio krepšinio čempionatui sukurtus, kamuolius su Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės žaidėjų parašais.
      Susiburkime ir kartu rūšiuokime elektronikos ir baterijų atliekas, rinkime taškus ir iškeiskime juos į  prizus(pakuočių, makulatūros, stiklo atliekų šiais metais nesurenka).
      Visa išsami informacija apie projektą pateikta internetinėje svetainėje www.mesrusiuojam.lt.
       Jau trečius metus Lietuvoje vyksta konkursas „Kamštelių vajus“. Dvejus metus jame dalyvauja Balelių UDC- ikimokyklinio ugdymo grupės vaikai, tėveliai, darbuotojai, giminės, kaimynai ir pažįstami. Šio konkurso metu renkame ir pristatome  perdirbimui spalvotus plastikinius kamštelius nuo įvairių gėrimų butelių. Kaip pabrėžia konkurso organizatoriai: „Mažindami išmetamų plastikinių kamštelių kiekį, prisidedame prie švaresnės aplinkos, efektyvesnio išteklių panaudojimo“.
      Šis konkursas įrodė, kad kamšteliai vaikams gali būti daug įdomesni už prekybininkų reklamuojamus brangius žaislus –  vaikai iš surinktų kamštelių dėlioja mozaikas, stato pilis ir bokštus, rūšiuoja pagal dydį, pagal spalvas... Įdomi atrakcija vaikams tapo purvinų kamštelių skalbimas ir džiovinimas.
      Vaikų tėveliai skundėsi, kad taip užsikrėtė kamštelių rinkimu, jog nepraeina pro gatvėje numestą „bambalį“ – būtinai nusisuka kamštelį, o butelį įmeta į šiukšlių konteinerį, renka ne tik namuose buityje susikaupiančius kamštelius, bet ir rastus gatvėje, miške, prie vandens telkinio, tėvelių darbo kolektyvuose. Kamštelių  rinkimo  konkursas visus  labai įtraukė – kamštelius mes renkame ištisus metus. Vaikai po savaitgalio, po švenčių, atostogų traukia į grupę nešini maišeliu su kamšteliais.
      2013 metais surinkome 8 kg. kamštelių ir  kūrėme meninį darbą – mozaiką „Balelių ąžuolas“, o 2014 m. - 41 kg. kamštelių, t. y. kiekvienas ikimokyklinukas  surinko po 10,1 kg kamštelių...
      Vaikai džiaugėsi konkurso padėkomis, pieštukais, dėlione ir darbelių knyga. Grupėje ir vėl stovi dėžutė, kuri beveik kasdien pasipildo kamšteliais kitų metų konkursui.

Ikimokyklinio ugdymo grupės auklėtoja Vilma Kavaliauskienė

„Pyragų diena“ Balelių universaliame daugiafunkciame centre.

      Šių metų lapkričio 6 dieną Balelių universalaus daugiafunkcio centro aktų salė kvepėjo pyragais... „Pyragų diena“ – tai saldi aukojimo tradicija, kurią organizuoja TV3 ir SEB bankas.
      Prisijungti prie gražią ir prasmingą tradiciją turinčios „Pyragų dienos“ akcijos kilo ikimokyklinės grupės vaikams ir auklėtojoms. Džiugu, kad po daugiafunkcio centro stogu buriasi bendraminčiai. Idėją palaikė ir pyragus kepė visos įstaigos darbuotojos, ikimokyklinio ugdymo grupės vaikučiai ir jų tėveliai. Prie labdaros akcijos prisijungė Ukmergės Vlado Šlaito bibliotekos Balelių padalinio bibliotekininkė I. Petkuvienė, kultūros darbuotoja D. Gudzevičienė pagamino ir išplatino kvietimus.
      Akcijos metu surinktus 120 Lt paaukojome jau vienuoliktajai „Išsipildymo akcijai“. Tikimės, kad nors kiek pagelbėjome likimo nuskriaustiems vaikams.

Ikimokyklinės ugdymo grupės auklėtoja Vilma Kavaliauskienė
Nuotraukos kultūros darbuotojos Daivos GudzevičienėsVaikų vasaros stovykla „Kūrybinės lėlių teatro dirbtuvėlės“ Baleliuose.

      Ukmergės rajono Balelių universaliame daugiafunkciame centre 2014 m. balandžio – spalio mėn. buvo vykdomas projektas „Kūrybinės lėlių teatro dirbtuvėlės“. Projektas buvo finansuojamas Lietuvos kultūros tarybos ir rėmėjų lėšomis. Pagrindiniai projekto tikslai – skatinti vaikų ir jaunimo, kurie turi ribotas galimybes, konstruktyvius emocijų saviraiškos būdus, kuriant lėlių teatrą mokytis bendravimo ir bendradarbiavimo meno, patirti džiaugsmą, pajusti kūrybinį pasitenkinimą.
      Projekte dalyvavo 25 vaikai iš Ukmergės rajono Balelių ir Užugirio kaimo bendruomenių, o taip pat ir Panevėžio rajono Šilų miestelio vaikai.
      Vaikų susipažinimas su lėlių teatru prasidėjo išvyka š Rokiškio rajono Bajorų muziejų „Lėlių namai“. Vaikai dalyvavo edukacinėje programoje „Tu gali prakalbinti lėlę“, kurioje susipažino su lėlių gamybos ir valdymo technika, lėlių teatru.
      Liepos 1 -15 dienomis Balelių universaliame daugiafunkciame centre vyko vaikų vasaros kūrybinė stovykla, kurioje buvo vykdomos įvairios veiklos: tautinių ir linijinių šokių mokymai, muzikos ir dainavimo užsiėmimai, judrieji ir stalo žaidimai, kūrybiniai lėlių ir dekoracijų gamybos procesai.
      Pagrindinis dėmesys buvo skiriamas vaikų pasirinktos Kosto Kubilinsko eiliuotos pasakos „Bebenčiukas ir kvailutė“ lėlių, dekoracijų gamybai ir repeticijoms. Gaminti lėles, dekoracijas, lavinti vaikų vaidybinius gebėjimus padėjo Ukmergės kultūros centro Lėlių teatro studijos „Katinas Murklys“ vadovė Natalija Kovarskienė, jai talkino Balelių UDC kultūros darbuotoja Daiva Gudzevičienė ir savanoriai: Panevėžio rajono Raguvos kultūros centro Šilų padalinio vadovė ir jaunimo folkloro kolektyvo vadovė Agnė Kielienė, meno vadovė – režisierė Vitalija Žvirbienė.
      Spektaklius kuriame todėl, kad vaikams patinka vaidinti ir kad juos žiūrėtų ir įvertintų. O patys geriausi ir supratingiausi žiūrovai vaikų tėvai, seneliai. Vaikai šį spektaklį parodė Balelių kaimo bendruomenei, Šilų miestelio gyventojams.
      Vaikai vaidindami šį spektaklį gavo daug emocijų: aktyvi publika, jos plojimai ir saldainiai.
      Rugsėjo – spalio mėn. vaikai aplankė Panevėžio Lėlių vežimo teatrą, Šiaulių, Kauno lėlių teatrus, jiems buvo pravestos edukacinės programos.
      Už suteiktą paramą įgyvendinant projektą esame dėkingi rėmėjams, įstaigos socialiniams partneriams: Ukmergės rajono Taujėnų ginmazijai, Ukmergės rajono vartotojų kooperatyvui, Balelių kaimo bendruomenei, Daumantui Kraujeliui.
      Tikimės, kad šis projektas taps tęstiniu projektu, nes kūrybinė vaikų raiška atveria dideles galimybes ugdyti vaikų kūrybiškumą, savarankiškumą, pasitikėjimą savimi. Vaikų tėvų, senelių, bendruomenės narių aktyvus palaikymas, teigiami įvertinimai, tai geriausias atlygis už įdėtą triūsą.

Balelių UDC direktorė Ramutė LiubomirskienėBalelių kaimo bendruomenės kultūrinio gyvenimo atspindžiai.

      Liepos 24 d. Balelių universaliame daugiafunkciame centre vyko Balelių kaimo bendruomenės kultūrinio gyvenimo aktyvinimo projekto baigiamasis koncertas.
      Pilnutėlė salė vos sutalpino susirinkusius kaimo žmones ir svetelius.
      Per dvejus projekto įgyvendinimo metus Balelių gyventojai buvo skatinami dalyvauti ekskursijoje, įvairiuose renginiuose, patiems kurti. Apie tai pasakojo Balelių UDC kultūros darbuotoja Daiva Gudzevičienė. Ekrane matėme nuotraukas, įamžinusias visus įvykius, renginių aprašymus.
      Nuostabūs mūsų bei Taujėnų seniūnijos vaikų piešiniai – moterų klubo „Feridė“ nuopelnas. Kalendorius su mažųjų piešiniais gimė „Feridės“ iniciatyva.
      Pamatėme daug nuotraukų iš bendruomenės veiklos, Kaziuko mugės, Joninių šventės, dainininkų pasirodymų.
      Visą vakarą linksmino Aistės Janulytės vadovaujami kolektyvai – merginų trio, moterų ansamblis, senjorų ansamblis.
      Ačiū senjorams, dalyvavusiems projekte, moterims ir merginoms, dovanojusioms nuostabias dainas. Ačiū meno kolektyvų konsultantei A. Janulytei, kuri baigiamojo koncerto metu dainininkėms įteikė kompaktinius diskus su jų dainomis ir atminimo nuotraukomis.
      Šventės metu Balelių kaimo bendruomenės pirmininkas Romas Pivoras pasidalino mintimis apie šio kaimo žmones, jų susidomėjimą kultūriniu gyvenimu.
      Moterų klubo „Feridė“ prezidentė Rima Pivorienė papasakojo įspūdžių iš bendros veiklos su Balelių kaimo bendruomene. Tarsi iš naujo pakeliavome po Latviją, plaukėme laivu, darėme vėtrunges...
      Šventėje skaitėme mūsų garbingo amžiaus senolės Salomėjos Gailiušienės eilėraščius. Praeitą rudenį Salomėja savo eiles skaitė tarptautiniame kultūriniame renginyje.
      Koncertą baigėme Balelių himnu, kurį sukūrė Antanas Bujokas.
      Tikimės, kad kultūros židinys Baleliuose ir toliau skleis skaisčia liepsna, juk šitiek noro ir entuziazmo, šitiek jaunų veidų aplinkui...

Veronika JovaišienėValstybės dienos paminėjimas Baleliuose.

      Liepos 6 dieną prie Balelių universalaus daugiafunkcio centro rinkomės kartu giedoti tautišką giesmę „Lietuva, Tėvyne mūsų“.
      Senjorių dainų įkvėpti dar sudainavome ne vieną lietuvių liaudies dainą.
      Visus su Valstybės diena – tokia prasminga ir didinga švente pasveikinimo Balelių kaimo bendruomenės pirmininkas Romas Pivoras.

Kultūros darbuotoja Daiva Gudzevičienė.Joninių šventė Baleliuose

      Birželio 21 dieną Balelių UDC kieme vyko Joninių šventė.
      Neapsirikome, pradėję švęsti anksčiau. Vakaras buvo be lietaus, saulėtas ir gaivus, tikra atgaiva visiems Jonams ir Janinoms bei visiems susirinkusiems.
      Džiugu ,kad visus ketverius metus, kai švenčiamos pas mus Joninės, nemažėja Jonų ir Janinų. Skaičius vis sukasi apie tuziną. Tai tuziną apipintų ąžuolų lapais ir žolynais skrybėlių bendruomenės pirmininkas Romas Pivoras pagarbiai išdalino varduvininkams.
      Renginį vedė kultūros darbuotoja Daiva Gudzevičienė. Koncertavo Balelių kaimo bendruomenės moterų kolektyvas bei mergaičių trio.
      Nuoširdžiai dainavo mūsų dainininkės - Daiva, Rūta, Raimonda, Viktorija, Rasa . Mergaitės - Evelina, Kotryna, Kornelija - tikri mūsų bendruomenės perliukai. Kaip varpeliai skambėjo jų balsai. Vadovė - Aistė Janulytė.
      Vadovė Aistė jauna ir perspektyvi. Jos vadovaujamas koncertavo ir kitas kolektyvas, atvykęs mus palinksminti. Tai Taujėnų jaunimo grupė ”Prašom“.
      Mus džiugino Balelių kaimo bendruomenės linijinių šokių grupė, vadovaujama jaunos merginos Ernestos Kartanaitės. Smagu matyti šokančias dukrytes su mamomis. Žiūri ir matai, kad tiek dukros tiek mamos” ne iš kelmo spirtos“. Ramintai nenusileidžia Rūta, Ernestai-Daiva. Gražus Kotrynos šokis tarsi paįvairina mamų ir dukrų varžytuves.
      Stipri mūsų bendruomenė tuo, kad gali matyti perspektyva jaunuose veiduose, kurie perima mamų, močiučių talentus ir maloniai nustebina glaudžiomis sąsąjomis.
      Šventės metu mokėmės greičiau ir gražiau pinti vainikus. Pokštavome šokdami ant laikraščių, poros virto trikojais padarais. Visaip stengėmės laimėti prizus.
      Garbė uždegti Joninių laužą atiteko vyriausiems dalyvavusiems Jonams-Ramanauskui Jonui ir Pukėnienei Janei.
      Apie laužą šokome Hakerio polką.
      Šventės metu į viršų kilo jonvabalių žibintai.
      Muzikiniu fonu rūpinosi Vaidas Poškus. Diskoteka vyko iki paryčių.
      Dėkojame Survilai Stasiui pagaminusiam nuostabius vartelius, bei suolus. Vidai Poviliūnienei už ąžuolo vainikus , Ingai už puokšteles žolynus ir gėles, Virginijai už rytmečio gaiva kvepiančius augalus, ir visiems, braidžiojantiems tą nuostabų rytą, po papartynus, pievas, laukus, skinantiems žydinčias liepas, visiems, geranoriškai prisidėjusiems žiedeliu prie šventės. Ačiū Rytui ir jo vienminčiams krovusiems laužą, stačiusiems palapinę. Ačiū vainikų pynėjams, šventės rėmėjams ir visiems dalyvavusiems.

Veronika JovaišienėMotinos dienos koncertas Baleliuose

Mama – tai mūsų šaknys, kurios mums duoda stiprybės...
Mama – tai mūsų vertybės, kurias mes įgyjame augdami...

      Gegužės mėnuo pats gražiausias ir džiugiausias mėnuo. Pasidabinęs gaivia žaluma, kvepiantis žiedais, skambantis paukščių balsais. Todėl ir MOTINOS diena švenčiama šiuo gražiausiu laiku.
      Daug gražių žodžių, skambių muzikos garsų liejosi Balelių universalaus daugiafunkcio centro salėje, skirtų Mamai.
      Šventinį koncertą mamoms dovanojo Balelių kaimo bendruomenės kolektyvai: mergaičių trio, moterų vokalinis ansamblis, Daivos ir dukros Kornelijos šeimyninis duetas, mamos Daivos ir dukrų Evelinos, Ernestos trio; Ukmergės meno mokyklos mokinys Kipras Stankevičius; Panevėžio rajono Vadoklių kultūros centro šiuolaikinio šokio grupė „DIVA“ ir pasakotojas Dovydas Butkus.
      Ikimokyklinės grupės vaikučiai atsidėkodami mamoms už jų meilę ir rūpesčius, eilėmis, dainomis ir šokiais išsakė savo jausmus ir mintis sudėjo į filmuotą medžiagą.
      Koncertas buvo tarsi graži didelė puokštė svarbiausiam gyvenime žmogui – kiekviena daina, šokis, kiekvienas žodis – lyg žiedas toje puokštėje.

Balelių UDC kultūros darbuotoja Daiva Gudzevičienė

Vaikų Velykėlės Baleliuose

      Š.m. balandžio 29 d. Balelių UDC vyko „Vaikų Velykėlių“ konkursas, kuriame dalyvauti pakvietė „Naisių vasara“. Šventę ikimokyklinės grupės ir bendruomenės vaikams organizavo kultūros darbuotoja D.Gudzevičienė, Didžiojo margučio dekoravimo darbus koordinavo ikimokyklinės grupės darbuotojos. Šventę vedė Velykų Bobutė (Andželika Simanonytė).
      Į lauko estradą saulėtą popietę sugužėjo gražus būrys vaikų su tėveliais, seneliais, centro darbuotojos, Balelių kaimo gyventojai nešini margučiais. Vėjas kedeno balionų girliandą, ikimokyklinukų margučių piramidę, skambėjo muzika. Šventės dalyvių laukė paruoštos vaišės, užduotys, šokiai...Vaikai labai apsidžiaugė išvydę Velykų Bobutę, kuri visiems atnešė daug linkėjimų gražios pavasario šventės proga. Pirmiausia vaikai dekoravo šventės pagrindinį simbolį- Didįjį margutį , suaugusieji tuo metu demonstravo, kaip moka marginti kiaušinius. Vyko margučių piešimo ant asfalto konkursas, komandų varžytuvės – kiaušinių ridenimo, bėgimo su margučiu nešamame mediniame šaukšte varžybos, taikliosios rankos- balionų sprogdinimo varžybos, liaudiški rateliai ir šokiai...
      Smagi šventė padovanojo visiems džiugių akimirkų. Vaikai buvo apdovanoti „Naisių vasaros“ mecenato ir globėjo R. Karbauskio įsteigtomis dovanėlėmis. Šventės dalyviai gaivinosi šalta mėtų arbata iš ikimokyklinukų vaistažolių lysvės.

Ikimokyklinės grupės auklėtoja Vilma Kavaliauskienė


Vasario 16-osios šventė Baleliuose
      Balelių kaimo bendruomenė kasmet švenčia Vasario 16-ąją. Šiais metais šventę organizavo Balelių Universalaus daugiaufunkcinio centro kultūros darbuotoja Daiva Gudzevičienė kartu su Balelių bendruomenės ir UDC aktyvu. Šventė prasidėjo nauja iniciatyva — eisena su Lietuvos trispalvėmis kaimo gatvelėmis. Gerą nuotaiką ir po trispalvę širdelę visiems eisenos dalyviams įteikė bendruomenės medicinos punkto slaugytoja Rūta Šablevičienė.
      Po to visi susirinko į Balelių UDC šventiškai papuoštą salę. Čia įvyko koncertas ,,Tai gražiai mane augino“, kuriame skambėjo dainos apie Lietuvą, Justino Marcinkevičiaus eilėraščiai. Šiame koncerte pasirodė Raguvos kultūros centro jaunoji muzikantė Samanta Preikšaitė, Balelių kaimo moterų vokalinis ansamblis, dainavo Kornelija Buzytė. Eilėraščius skaitė Daiva Gudzevičienė, Ernesta Kartanaitė, Veronika Jovaišienė. Sveikinimo žodį tarė Taujėnų seniūnė Elvyra Tulušienė, Balelių bendruomenės pirmininkas Romas Pivoras. Jie pasveikino ir džiaugėsi, kad Baleliuose vyksta gražios šventės, yra meniniai kolektyvai, aktyvus ir kultūringas jaunimas nepamiršta tradicijų.
      Po koncerto vyko nuo 2006 metų rengiamas tradicinis 1,5 km. bėgimas, skirtas Vasario 16 paminėti. Gaila, kad šį kartą dalyvavo mažiau moksleivių, nes jie buvo išvykę į kitas sportines varžybas. Bėgime dalyvavo ne tik Balelių jaunimo atstovai, bet ir vyresnio amžiaus žmonės, net keli maži vaikučiai. Bėgimas kaip ir kasmet prasidėjo nuo Balelių kaimo kryžiaus, prie kurio visi dalyviai nuėjo ir uždegė žvakeles, padėjo puokštę gėlių. Paskui visi atbėgo iki buvusios mokyklos (dabar UDC), kur bėgimo dalyvių laukė žolelių arbata, naminė košė ir prizai. Šiais metais bėgime greičiausias buvo Simonas Palšauskas. Jam ir kitiems bėgimo dalyviams UDC direktorė Ramutė Liubomirskienė ir bendruomenės pirmininkas Romas Pivoras įteikė padėkos raštus ir prizus — bilietus į kino filmą.

Milda Titenytė
Fotografavo Raimundas Padolskas


Būriškos Kazimierinės Baleliuose
      Mugė vėl Baleliuose "budino svietą" ir žiemos metu sukurtus rykus parodyti kvietė.
      Nuskambėjus Balelių kaimo himnui, mūsų kultūros centro darbuotoja Daiva Gudzevičienė pasveikino susirinkusius kaimo žmones ir svečius su pirmąja švente .Nesenstanti Kaziuko mugė, bene pusantro šimtmečio vyresnė už Kristijono Donelaičio poemą" Metai", šurmuliavo kovo pirmąją dieną Balelių universalaus daugiafunkcio centro patalpose. Tiesa, po šiuo stogu mugė rengiama 11 kartą. Oi, džiaugtųsi Kristijonas Donelaitis, kad " Ne! Neverkt, bet linksmintis visi susirinko: nes darbai žiemos visur jau buvo sugaišę irgi pavasaris ant visų laukų pasirodė". Džiaugtųsi, kad žmoneliai kaip paukšteliai "Viens storai, o kits laibai dainuoti mokėdams ir linksmai lakstydams ik debesų kopinėjo."
      Merginų kurti papuošalai, vaikų darbeliai, moterų rankdarbiai, krepšiai, dirbtinės įvairių faktūrų gėlės, kermošiniai saldainiai, sūriai, vieversio bandeles...O kur dar garuojanti žirnių košė su raugintais agurkėliais, karštas vynas, kava bei arbata. Pirk, derėkis skanauk. Mink mįsles, dalyvauk loterijoj, kelk aukcione kainą, žvalgykis į kitus ir savęs nepamiršk parodyt.
      Smagu, kad šventės metu, mus aplankė Ukmergės rajono savivaldybės meras Vidas Paknys, Taujėnų seniūnė Elvyra Tulušienė. Nuoširdžius sveikinimus išgirdome iš jų lupų. Būriškas godas ir džiaugsmus išrokavo bendruomenės pirmininkas Romas Pivoras. Džiugu, kad naujai išrinkta seniūnaitė Inga Petkuvienė pasiryžo padėti spręsti baleliečių problemas.
      Tradiciją švęsti Kaziuko mugę puoselėja kaimo bendruomenė ir Balelių UDC darbuotojai. Aistės Janulytės vadovaujamas merginų trio bei Balelių moterų ansamblis džiugino susirinkusių širdis. Tai mūsų pasididžiavimas.
      Skambiomis dainomis linksmino mus Ukmergės kultūros centro bočių-moterų vokalinis ansamblis "Lyra" vadovaujamas Vacės Ignatavičienės. Tautinių šokių kolektyvas „Rudenėlis" vadovaujamas Danutės Lukšienės įsuko į šokio sukūrį ir mūsų jaunimą. Danutė ne kartą mokė šokti ir mūsiškes. Smagu, kad jos dėka mūsų merginos ir moterys mokosi linijinius šokius.
      Oi, išmanios mūsų UDC darbuotojos ir bendruomenės aktyvas. Kas gi išdrįstų mažame kaime puoselėti Kaziuko mugę? Ačiū, visiems, kas organizavo, rėmė, dalyvavo, kas į mūsų būrišką mugę atvyko, kas žodžiu ar darbu prisidėjo, savęs negailėdami dovanojo šventę.

Veronika Jovaišienė


Žaidimas „TAIP. NE“ Baleliuose
      Kovo mėnesį vyko legendinis žaidimas „Taip. Ne“, kuriame dalyvavo 6 komandos.
      Daug klausimų ir tik du stebuklingi žodžiai „taip“ ir „ ne“ žaidimo dalyviams padėjo rasti tinkamą atsakymą ir laimėti prizų.
      Į atrankinį turą, kuris turėjo vykti Ukmergėje balandžio pradžioje, pateko Loreta Bujokienė ir Diana Sarapinienė.
      Draugiška atmosfera, azartas ir gera nuotaika lydėjo viso žaidimo metu.